“За България е важно да има правителство, за да влезем в Еврозоната на 1 януари 2024. г. Трябва да запретнем ръкави, за да влезем в Шенген, вместо да търсим кой е виновен за ветото. Но не може да има управление на всяка цена. Не сме Реформаторския блок, за да правим такъв завой.” Това заяви в сутрешния блок на Нова тв депутатът от “Демократична България” Ивайло Мирчев.
Той потвърди тезата на ДБ, че изборите са най-лошия вариант измежду останалите, които също са лоши, че ДБ няма да подкрепи първия мандат на ГЕРБ, независимо дали ще бъде предложен кабинет със “сламени експерти”, които обаче ще бъдат контролирани от Бойко Борисов и че за неговата формация най-желаният вариант е реализация на втория мандат на ПП и кабинет на малцинството. Мирчев не знае какви са възможностите за третия мандат, но допусна, че той може да бъде даден и на ДБ.
Депутатът припомни, че ДБ е предупредила ГЕРБ да не рушат потенциалните възможности за диалог с резки промени в Изборния кодекс, но се е случило обратното – невиждана промяна в изборното законодателство. “Хартиената коалиция извърши мародерство с Изборния кодекс, дори експерименталното електронно дистанционно гласуване беше отменено, а машините за гласуване бяха превърнати дори не в принтери, а в калкулатори. Хартиената коалиция извърши престъпление срещу свободния вот”, категоричен е Ивайло Мирчев.
По повод внесения в петък в парламента от “Демократична България” законопроект, който позволява на правителството да поеме оперативния контрол над “Лукойл Нефтохим Бургас” Мирчев обясни, че няма да има проблем – нито технологичен, нито като цени на продукцията, ако рафинерията реши да смени руския петрол “Уралс” със сорта “Брент”. И преди войната в Украйна бургаската рафинерия е работила с “Брент”, а и сега тя купувала на цените на преработен “Уралс”, не на “Брент”.
Депутатът напомни, че в Германия и Италия вече са направили това, което България би направила с предложението на ДБ. “Когато италианското правителство разбра, че “Лукойл” преговаря с американски инвеститор за рафинерията си в Италия, казаха“стоп – има риск за енергийната сигурност”, каза Мирчев. И напомни, че държавата има златна акция в дружеството, но представителят ѝ в него е обслужвал руския, а не българския интерес.
“Ние трябва истински да си защитим интереса. Да не позволяваме да ни рекетират. Припкаме като булонки след тях да им угаждаме за всяка прищявка”, каза Мирчев. Според него правителството е можело да направи поне като в Румъния в отговор на претенциите на “Лукойл” – да извърши ревизия на дружеството за 6-10 години назад.
“Не може която и да е компания – руска, американска и пр., да ни рекетира на пресконференция как тя щяла да затвори, ако не се съгласим на нейните условия. Оперативният контрол над бургаската рафинерия означава, че ще си продаваме петрола тук и печалбите ще влизат в нашата хазна, а не в швейцарски, в дубайски фирми и в крайна сметка в “Лукойл”, каза Мирчев. А за остатъчните продукти, които няма да може да се изнасят, ако са произведени с руски суров петрол, отделно ще може да се преговаря за дерогация с ЕК.