Парламентарната комисия по външна политика одобри с 11 гласа “за” проекта на председателя на парламентарната група на “Демократична България” Христо Иванов за одобрение на френското предложение за вдигане на ветото над Северна Македония. Другите два проекта – на ГЕРБ и ДПС, не събраха подкрепа.
Според проекта “Иванов”, правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС Преговорна рамка и Заключения на Съвета, само ако бъдат изпълнени няколко условия.
Първо, двата документа да се прецизират така, че да гарантират вписването на българите в Конституцията на Северна Македония там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи.
Второто, в двата документа да стане ясно, че нищо в процеса на присъединяване на РСМ в ЕС не може да бъде тълкувано като признание от Република България на съществуването на “македонски език”.
Трето, да се дадат гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий до края на преговорите на Скопие за еврочленство, като за изпълнението му Еврокомисията регулярно ще информира Евросъвета.
Четвърто, периодичният преглед на изпълнението на договора за добросъседство със Северна Македония трябва да бъде оповестяван и в рамките на преговорния процес.
Екатерина Захариева от ГЕРБ предложи депутатите да се опитат да създадат общ проект за решение, но след 50 минутни опити на постигнаха съгласие. Така те бяха гласувани един по един и подкрепа събра единствено предложението на “Демократична България”.
Представителите на ИТН и “Възраждане” бяха категорично против офертата на френското председателство на ЕС, а от БСП се опитаха да отложат въпроса, защото не трябвало да се гледа спешно. Два часа външният министър Генчовска разясняваше френското предложение и отговаряше на въпроси на депутатите.
Проектът “Иванов” би могъл да влезе за гласуване в пленарна зала в петък или идната седмица. Френското председателство на ЕС приключва на 30 юни.