Демократична България ще гласува против Бюджет 2020 за София. Общинските съветници от групата ни са избрани с ясен и категоричен мандат, произтичащ от предизборна програма, построена върху конкретни мерки и стратегически приоритети за развитието на града. Днес ние не виждаме тези приоритети, отразени в проектобюджета на г-жа Фандъкова. Виждаме просто още от същото, което София получава вече пореден мандат.
В Бюджет 2020 липсват реални приоритети. Заявената като приоритет дигитализация, получи място в бюджета часове преди днешното обсъждане и то след неколкократни настоявания за това от страна на Демократична България.
В Бюджет 2020 липсва обосновка. Гражданите така и не получиха убедителни аргументи за вдигането на данъците или за поредното механично увеличение на средствата за чистота, направено без СО да има нито концепция, нито готовност да въведе новия принцип „замърсителят плаща“.
В Бюджет 2020 липсват визия и амбиция. Вместо да бъде инструмент за развитие, планиране и реализиране на политики, той е просто бакалска сметка, механичен сбор от прогнозни приходи и разходи, някои от които са доказано нереалистични.
В Бюджет 2020 липсват районите. Той не е мислен през тяхната призма – в него липсва визия за развитието им, както и обяснение защо голяма част от поисканото от тях финансиране не е включено в проекта.
В Бюджет 2020 липсва грижата на добрия стопанин. Столична община трябва да приеме активни мерки за повишаване на приходната част, за да си осигури по-добра събираемост, по-високи приходи от общинските дружества, реално налагане и събиране на санкции от всички нарушители, формиране на повече приходи от такси за реално ползвани услуги (в т.ч. и платено паркиране), а не от по-високи данъци.
Какво предложихме на Столична община:
- да докаже ангажимента си към дигитализацията, като предвиди в Бюджет 2020 изрично перо за реализацията й;
- докато търси дългосрочно решение, да компенсира с ваучери за частни детски градини некласираните в общинските ясли и детски градини;
- да върне Витоша на гражданите, като осигури адекватен транспорт, добра поддръжка и условия за зимни спортове в природния парк;
- да подобри състоянието на въздуха в София, като предвиди средства за допълнителни 3000 улични дървета за София;
- да предвиди средства за поддръжка и ремонт на елементи от тролейната и трамвайната мрежа, които са решаващи за сигурността, бързината и удобството на пътниците;
- да осигури достойни заплати в общинските театри;
- да предвиди средства за изкупуване на земи;
- да подкрепи с нарочен бюджет науката и идейните проекти;
- да планира реалистично там, където досега няма добри резултати – да намали заложените в момента приходи от дивиденти от 3.5 млн. лв. на 100 хиляди лв.;
- да планира амбициозно там, където има нереализиран потенциал – да извади на фондовата борса 20% от капитала на “Софийски имоти” ЕАД.
Предложенията на Демократична България към бюджета за 2020 г. не представляват механичен сбор от мерки за харчене на пари, нито грандомански проекти с обещание за краткосрочно решаване на многопластовите проблеми на града.Те са резултат от целенасочени действия и са отражение на визията ни за интегрирани политики за градско развитие. Това е подход, непознат за Столична община. Но е единственото решение за преход отвъд познатите рамки на „работа на парче в един разпокъсан град“, към постепенно интегриране на интелигентни решения за по-ефективни градски системи.