Днес е денят на народните будители. По традиция на този ден си спомняме за големите просветители и книжовници от епохата на Българското възраждане. Спомняме си за личностите, посветили живота си на възстановяването и укрепването на българския дух и култура във времена на чужда власт и потисничество – личности, без които освобождението на България и възстановяването на българската държавност не биха били възможни.
Спомняме си за Паисий Хилендарски и написаната от него история, за Софроний Врачански и неговата просветна и духовна борба, за Петър Берон и Рибния буквар, за Христо Г. Данов и неговата учителската и книжовна дейност, за Добри Чинтулов и песните му, за Георги Раковски и неговият „Горски пътник“, за Христо Ботев и мощната му поезия, за Васил Левски и красивите идеи, запазени в писмата и бележките му, Захари Стоянов и неговите записки, за Иван Вазов и титаничния му принос към българската литература, както и за още много други. Всички те копнеят за една свободна, модерна, приобщена към просветения свят, политически и икономически независима България и развитието на свободния дух на българите посредством най-добро образование, подкрепено от достиженията на световната наука и култура.
Днес отдаваме почит към паметта на големите българи, работили за да се „събуди у младите здрав смисъл за съществуването“.
Поглеждайки назад от мястото, където стоим днес, трябва да сме благодарни, че сега не ни се налага нито да се борим за свободата си с оръжие в ръка, нито да се възстановяваме от разрушенията. За сметка на това, осъзнаването на трудностите, през които са преминали нашите предшественици, прави нашата отговорност за опазване и развиване на постигнатото от тях е още по-голяма. Това е отговорността за ежедневното ползване на свободата, на свободния дух, но и на гражданските права, за да се сме сигурни, че ще живеем в модерна, приобщена към просветения свят, политически и икономически независима България, която осигурява качество на живот и оптимистична визия за общото ни бъдеще.
Днес също сме изправени пред необходимостта от възстановяване на държавността в България, връщане към базовите, общочовешки ценности на демокрацията, върховенството на правото, свободата на словото, защитата на човешките права. Изправени сме и пред справяне с безпрецедентна, поне в рамките на нашия живот досега, здравна криза.
Също както големите възрожденци и нашите предшественици от двайсетте години на XX век, ние от “Демократична България” вярваме, че най-важната дългосрочна инвестиция в свободата и благосъстоянието на родината ни е инвестицията в качествени образование, наука и култура. Към момента и трите сектора са системно недофинансирани и нереформирани, и закономерно в системен план не произвеждат добри резултати. Нашата амбиция е да получим подкрепа за управленски мандат, чрез който да увеличим финансирането до средноевропейски нива и да проведем ключовите реформи, които ще гарантират, че тези инвестиции ще се превръщат в качествен продукт.
Научете повече в програмата ни за модернизация на сектор „Образование и наука“: и във визията ни за сектор “Култура”.