Политически сили, целящи да тласнат България в криза заради международни фактори, нарочно са правили погрешни прогнози и манипулации за държавен фалит, газова криза и поголовна инфлация при влизане в еврозоната. Това обобщи депутатът от “Продължаваме Промяната – Демократична България” Мартин Димитров в ефира на “Още от деня” по БНТ.
“Всички, които плашеха с фалити, погроми и дългове, сега изглеждат смешни. Всичко това беше една голяма манипулация, за да се нагнетява напрежението. Спекулациите идваха от “Възраждане” и не само, които говореха за фалит и бюджетен дефицит. Президентът Радев внесе проектобюджет с дефицит 6.4%, а сега бюджетът е три пъти по-нисък. Същите сили твърдяха, че без руски газ ще загинем и нищо не може да се направи. Какво стана после? Оказа се, че не само можем без руски газ, а и че цената в момента е сравнима с тази отпреди войната, започната от Русия”, уточни Димитров.
Той обори и третата манипулация за двойно нарастване на инфлацията при влизане в еврозоната, посочвайки примера на Хърватия, където година след приемането на еврото нивата на инфлацията са сравними с тези в България. Финансистът заяви още, че при средно 0,05% растеж за Европейския съюз през 2023-а година България е регистрирала около 2% растеж. През новата 2024-а година пък страната ни има шанс за растеж около 3% на фона на очаквана рецесия в част от държавите-членки в ЕС.
“Това ще е добра основа доходите в България да продължат да растат изпреварващо. Това искат най-много хората у нас. През 2024-а година за първи път има шанс да не сме последни по доходи в Европейския съюз. Надявам се да задминем Унгария”, каза още Димитров.
Представителят на “Да, България” напомни, че пред управлението предстои особено отговорната задача да обнови ръководствата на регулаторите с изтекли мандати. Според него има регулаторни органи, които откровено не се справят. Като пример Димитров посочи Комисията за защита на конкуренцията, която не е направила нито една проверка на терен през една от годините на пандемията от COVID-19.
“Не искаме такива регулатори. Искаме регулатори, които са строги, спазват закона, защитават конкуренцията и преследват картелите. Има примери за европейски регулатори, които са много ефективни и постигат отлични резултати. Искаме това и в България. Не може да искаме да догоним средноевропейските доходи със слаби регулатори. Ако те не си свършат работата, няма кой да го направи вместо тях”, подчерта Димитров.
На въпрос относно предстоящата ротация депутатът отговори, че тя предстои и ще бъде извършена така, както е обещано в началото на настоящото управление. Според него разговорът за министри и оценките за тях трябва да се водят вътрешно, а не пред медиите.
“Смятам, че ние в ПП-ДБ трябва да си направим честна и детайлна оценка за свършеното досега, за да видим в кои сфери искаме повече, как да го постигнем и какво да променим”, заключи Димитров.