Това, което е могло да се роди от инициираната днес среща на БСП, е просто връщане назад на страната и ние веднага след това го виждаме с опита за овладяване на Сметната палата. Така председателят на ПГ на “Демократична България” Христо Иванов коментира проведената по-рано лидерска среща между Корнелия Нинова, Бойко Борисов, Мустафа Карадайъ и Стефан Янев, като я определи като “предизборна коалиция”.
Иванов каза още, че “Демократична България” не е отказала разговор, но е предложила такъв да се проведе в двустранна среща. И че червените линии не са останали в миналото, като припомни темата за Украйна и Изборния кодекс и подчерта, че България трябва да продължи да подкрепя усилията на Украйна да отблъсне агресията на Путин.
Депутатът добави, че България е на кръстопът – в едната посока можеше да има демократично управление, но президентът Радев не тръгна натам. Другата опция са избори. Става дума за съзнание за историческата ни отговорност накъде отива страната ни.
По повод изказванията на политическите сили по време на лидерската среща за съдебната реформа, съпредседателят на “Демократична България” каза, че отново виждаме как политици и прокуратурата заедно правят пропаганда. Христо Иванов коментира и нападението над секретаря на българския клуб в Охрид, напомняйки, че България като европейски член има инструментариум да окаже натиск върху властите на РСМ, за да прилагат закона.
“Остро протестираме срещу този случай и другите случаи, за които наши сънародници в РСМ ни съобщават. И настояваме и ще настояваме в декларация българското правителство, което и да е то, да използва всички възможности като европейска страна – включително тези възможности, които бяха създадени с преговорната рамка в резултат на това решение”, каза още Иванов.
Относно темата с освобождаването на шефа на Сметната палата, Иванов недоумява защо в последните дни на това Народно събрание, без мотиви се решава да се обезглави Сметната палата. “Това е опит за овладяване на Сметната палата от ГЕРБ, ДПС и БСП, защото тя отказва да бъде бухалка. Ако това е съдебната реформа, за която тези партии говорят – благодаря”, каза председателят на ПГ на ДБ. И предупреди, че уволнението на шефа на Сметната палата ще бъде атакувано пред Конституционния съд.
„Предложеното уволнение е противоконституционно“, заяви преди това от парламентарната трибуна депутатът от ДБ Надежда Йорданова. Тя се позова на Закона за Сметната палата, че председателят ѝ може да бъде освободен при изтичане на мандата му или предсрочно освобождаване, а парламентът не е в никоя от двете хипотези, отделно че няма писмени мотиви за решението. “Нарушен е и принципът на равнопоставеност. Това е политическа гилотина!”, заяви Йорданова.