Велизар Шаламанов
Народен представител
Доц. д-р Велизар Шаламанов е народен представител в 46-ото Народно събрание, избран от листата на “Демократична България” в Пловдив-област.
Той е заместник-председател на постоянната парламентарна комисия по отбрана.
Шаламанов е експерт по ИКТ и сигурност. Председател е на Надзорния борд на Агенцията по комуникации и информация на НАТО, доцент в Института за информационни и комуникационни технологии на БАН – София и зам.-директор по е-Инфраструктура и сигурност в института.
В периода 1998-2001 г. е зам.-министър на отбраната по военната политика, планиране и интеграция, както и член на Съвета по сигурността на МС, Междуведомствения комитет за интеграция в НАТО. От 2001 г. до 2009 г. работи в БАН като съветник на председателя на БАН по национална сигурност и отбрана, директор е на програми в Центъра за изследване на националната сигурност и отбраната. От 2009 до 2012 г. е Директор по сътрудничество с нациите в Агенцията на НАТО по Консултации, командване и управление, а от януари 2013 г. до януари 2017 г. е Директор по сътрудничество с потребителите в обединената Агенция за комуникации и информация на НАТО (NCIA).
От февруари 2017 г. е доцент в Института за информационни и комуникационни технологии на БАН – София, а от декември 2018 г. е зам. директор по е-Инфраструктура и сигурност в института. От юли 2019 г. е избран за Председател на Надзорния борд на Агенцията по комуникации и информация на НАТО, съставен от представители на 30 нации в НАТО (не е представител на България).
Член е на Националния съвет на „Да България“ и говорител на сектор „Отбрана“ на Управленската алтернатива на “Демократична България”. Участва с голям екип в разработката на Визия 2030 и платформата на “Демократична България” за Избори 2021.
След 8 години в НАТО и опита му като министър и заместник министър, в БАН и в неправителствения сектор, Велизар чувства, че дължи на България усилие за промяна. Убеден е, че в българския парламент трябва да има специална група по иновации, технологии, цифровизация и киберустойчивост, като основен инструмент за радикална модернизация на страната.